מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

אריס סאן
זמר יווני שהגיע לישראל, התאהב בה וחי בה בשנות ה-60. הופיע במועדונים והיו לו להיטים ידועים ביוונית ובעברית (סיגל, בום-פם, נערה ממש אוצר). שילב בשיריו גם קטעי שירים של אום-כלתום.
מתוך: נולדתי בבית כי בחוץ היו קרבות
ארכאולוגיה
התחום המדעי החוקר את עברה של התרבות האנושית על ידי מציאה, תיעוד וניתוח של מידע חומרי וסביבתי.
מתוך: סיפור ישראלי
ארכיאולוגיה
ארכאולוגיה (ביוונית עתיקה: ???????????, הלחם בסיסים של ???????, ארכיוס - "עתיק" ו-?????, לוגיה - "תורה") היא התחום המדעי החוקר את עברה של התרבות האנושית על ידי מציאה, תיעוד וניתוח של מידע חומרי וסביבתי. הנתונים שנאספים הם אדריכלות, כלים וחפצים, כמו גם שרידי אנשים, שרידי בעלי חיים וצמחים, ועוד. מטרתה של הארכאולוגיה היא תיעוד והסבר של מקורות התרבות האנושית והתפתחותה, היסטוריית התרבות, ההתנהגות האנושית והאקולוגיה האנושית.
מתוך: סבא עמי הארכיאולוג
ארכיון מנהלי
ארכיון המקבל חומר ארכיוני מהארגון אליו הוא שייך. הוא פועל במסגרת הארגון. כדי להשלים את החומר הארכיוני המתקבל מהארגון אוסף ארכיון זה השלמות הנמצאות במקום אחר.
מתוך: סיפורו של מקום – מגדל המים בחדרה
ארכיון צה"ל
ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון הוא הארכיון המרכזי של צה"ל ומשרד הביטחון, ומהווה מאגר מידע ייחודי ומרכזי אודות הפעילות הביטחונית צבאית של מדינת ישראל. בארכיון אוצרות שהם נכסי צאן ברזל של ההיסטוריה של מדינת ישראל, על כן, מהווה הארכיון את אחד המרכיבים החשובים ביותר בשמירת הזיכרון הקולקטיבי והמורשת הביטחונית והתרבותית של החברה בישראל. מעבר לנושאים הצבאיים-ביטחוניים מצוי בארכיון צה"ל ומערכת הביטחון מגוון רחב של נושאים שהעסיקו ומעסיקים את החברה בישראל ובהם נושאים אופרטיביים, תורתיים, לוגיסטיים, חינוכיים, הדרכתיים, רפואיים, כלכליים ועוד בכל סוגי המדיה: תיקים, סרטים, קלטות קול, תצלומים, מפות ועוד. הארכיון משמש כמגנזה לצה"ל וכארכיון היסטורי למשרד הביטחון ולצה"ל.
מתוך: "רק עוד רגע, ילד"
ארכיון צה"ל
הולדתו של ארכיון צה"ל במלחמת העצמאות. תוך כדי מהלך המלחמה החל להיווצר ביחידות הצבא, שזה מקרוב הוקם, תיעוד הקשור בפעילותו המלחמתית. מתוך הכרה בחשיבות החומר אישר דוד בן גוריון, ראש הממשלה ושר הביטחון, ב 1.7.1948 למנות מנהל ל"ארכיון הצבא" על מנת שידאג לרכז, לשמור ולשמר את התיעוד
מתוך: סיפור אהבה רטוב
ארלוזורוב
ד"ר חיים אַרלוֹזוֹרוֹב (23 בפברואר 1899 17 ביוני 1933) היה מדינאי וכלכלן, מראשי תנועת העבודה בתקופת טרום המדינה, ראש המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית. הוא נרצח בחוף תל אביב.
מתוך: בית חינוך ארלוזרוב
ארמני
בגלל השיער והשפם הג'ינג'ים שהיו לו, והזכירו לחבריו מראה של בן העם הארמני..
מתוך: סבא משה רגב בפלמ"ח
ארפוד
עיר במרוקו, הרב אבוחצירא, בשנת ה'תרצ"ו (1936) עבר להתגורר עם משפחתו בעיירה ארפוד שהייתה תחת שלטון צרפתי. שם ניהל את הקהילה וייצג אותה מול השלטונות.
מתוך: המסע ממרוקו לארץ ישראל