מאגר סיפורי מורשת

אוצר אנושי מתכנית הקשר הרב דורי

חלומות מתגשמים – סבא מעצב על

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa3 %d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa2
סיפור חייו של סבא

בשנת 1927 הגיעו לעירות בפולין נציגים מפלסטין כדי להציע  ליהודים לקנות אדמה בארץ ישראל (שנקרא בזמנו פלסטין). סבא שלי שהיה רב בפולין קנה אדמות ליד חיפה שנקרא כפר אתא. בתחילת שנות ה-30 אמא שלי שרה (עדן נכדתי נקראת על שמה. בשמה השני שרה) הגיעה לארץ עם קבוצה של נוער חלוצי ועבדה בסלילת כבישים.

בשנת 1933 אבא שלי שמואל אגיע ארצה. גם בתנועת נוער לקיבוץ יגור. באחת הפעמים הוא בא לבקר קרובים מהעיר שלו בפולין שגרו בכפר אתא. ושם הוא הכיר את אמי. בשנת 1942 נולד אחי אברהם ואני נולדתי ב1946.

את שנות ילדותי העברתי עם המון אהבה ושמחה בכפר אתא. ואני זוכר, וזה מלווה אותי עד עצם היום הזה. בתור ילדים היינו המון משחקים מחוץ לבית בשכונה. המצאנו משחקים, ושחקנו הרבה עם חברים. החברות שלנו בשכונה ובבית הספר הייתה מאוד הדוקה והינו מאוד מחוברים אחד עם השני עד עצם היום הזה.

בשנת 1964 התגיסתי לצה"ל ושירתתי  בחיל האוויר בשנת 1967 השתחררתי מצה"ל.

אחרי מלחמת ששת הימים עבדתי כדי לחסוך כסף כדי לנסוע לצרפת ללמוד עיצוב אופנה. הגעתי באוניה למרסיי ומשם ברכבת לפריז. נרשמתי ללימודי אופנה. ומכיון שהלימודים היו יקרים נאלצתי לעבוד בלילות. ועבדתי בתור סבל בשוק הירקות של פריז. גרתי בעלית גג בקומה 7 (בלי מעלית.) החיים בתור סטודנט בפריז פתחו בפני המון דברים, כמו איך להתמודד לבד מול המון דברים בלתי צפויים כמו, מגורים, אוכל וביגוד וכמובן שכר לימוד.

בימי שישי היה מפגש של כל הסטודנטים הישראלים בפריז בלשכת התרבות בשגרירות וכך הכרתי הרבה חברים ישראלים שבפריז והעברנו חוויות. (זאת הייתה תקופה קשה אבל… נפלאה.) יחד עברנו שם את מהפכת הסטודנטים בשנת 1968.

רוב הסטודנטים הישראלים בפריז למדו בעיקר אומנות. ודרכם מצאתי עבודה בתור איש ביטחון בשגרירות ישראל בפריז. בלילות הייתי עובד בשגרירות ובמשך היום הייתי לומד. תוך כדי עבודה בשגרירות הכרתי אנשים מאוד מאוד נחמדים שעזרו לי ביצרת קשרים ועזרו לי לקבל מילגת לימודים. וזה מאוד הקל עלי בשנה השלישית ללימודים התקבלתי להתמחות בבית האופנה טד לפידוס שהיה מאוד ידוע בעולם. וכמו כן נשלחתי לארה"ב להשתלמות.

בשנת 1971 הוזמנה חברת טד לפידוס שנחשב לאחד המעצבים הגדולים והמובילים בצרפת (שהיה יהודי ממוצא הונגרי) להציג בארץ והחליט לצרף למשלחת ואני זוכר שכול העיתונים בארץ כתבו על זה. ואז החלטתי שהמקום ממנו אני רוצה ליצור יהיה רק בישראל.

בשנת 1972 חזרתי לישראל והתחלתי לעבוד במפעלי אופנה בישראל. אחרי מלחמת יום כיפור התחלתי ליצר בגדים לאחיות בתי החולים. כל זה בא כתוצאה מהביקורים שלי בבתי חולים שהייתי הולך לבקר חברים שנפצעו במלחמה. וראיתי את האחיות עובדות  בחלוקים לבנים, ואז חשבתי שיהיה יותר יפה להן, אם הן יהיו לבושות בחליפות מכנסיים ובשמלות (במקום חלוקים.) והתחלתי ליצר אופנה לאחיות.

בתחילת דרכי עבדתי בחברת בגד עור שנחשבה אז אחד המפעלים הידועים בארץ ובעולם. באותה תקופה הייתה פריחה מאוד גדולה בענף האופנה בארץ. והיהודים שהיו בחו"ל שאחרי מלחמת ששת הימים היו גאים ביהדותם והרבה מאוד מהם עסקו בענף האופנה והיו לשם דבר בעולם. והם מאוד רצו לעזור למפעלים בארץ לשווק את המוצרים מישראל בעולם כולו.

וזה הוכיח את עצמו, כי כנראה היינו טובים בזה. (בשנות השמונים והתשעים ענף האופנה כמעט היה בארץ כמו ענף ההייטק בשנות אלפיים) בשנת 1978נפתחו בארץ מועדוני הים התיכון (מועדון חופש) באכזיב ובאילת. ונבחרתי להיות חלק בצוות העיצוב של מועדון הים התיכון והייתי אחראי על המוצרים שנמכרו בישראל.

בשנת 1982 פתחתי את המותג גרשון ברם. (כנראה שהייתי במקום הנכון ובזמן הנכון) כי לאנשים בארץ זה היה חידוש וצורך לפינוק אישי. בשנת 1995 פתחתי את הקן לגברים שהיתה פריצת דרך בענף האופנה בישראל ובשנת 1999 ושנת 2000 זכיתי ברציפות בתור מעצב האופנה הטוב ביותר לשנים אלה. לשמחתי יצא לי להעביר ולהעסיק את עצמי במקצוע שמאוד מאוד אהבתי ואני מאוד נהנה בו.

בשנת 2013 בני דן אשתו ושלושת ילדיהם עלו לארץ. והחליטו לחיות כאן. מאז דן וסברין עובדים בחברת גרשון ברם ויחד איתם פיתחנו משרדי מכירות בארה"ב קנדה צרפת גרמניה אנגליה ובלגיה. אז גם אם קשה לפעמים…..חלומות לפעמים מתגשמים…..

מעבודותיו של גרשון ברם

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa6

 חולצת השלום

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa5

גרשון ברם זוכה בפרס

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa4

 

מתוך אתר האינטרנט של גרשון ברם

"בשנת 1997 חשף לראשונה את חברת G.B המתמחה בעיצוב בגדי גברים, שזכתה כבר בתחילתה להצלחה ונזקף לזכותה לא מעט משינויי התדמית של הגבר הישראלי. גרשון ברם – זכה בשנת 1999 בפרס האוסקר לאופנה בקטגוריה "מעצב בגדי הגברים הטוב ביותר", והוא אחד היחידים שזכה ברציפות גם בשנת 2000 באותה קטגוריה. התחרות התקיימה בחסות ערוץ 2 ושודרה בשידור ישיר בטלוויזיה. "בלי שום ספק גרשון ברם היה בין המובילים לשינוי תדמית הגבר הישראלי של שנות האלפיים". (נעה ארבר – מעריב). בינואר 1999 הציג במוזיאון רמת גן עבודה משותפת עם הפסל פיליפ רנצה, במסגרת תערוכה של מעצבים ופסלים ישראליים שנקרא T.SHIRT.

גרשון ברם אומר תמיד "אני משם מכפר אתא (קרית אתא) נשמתי אופנה מגיל אפס, האדם הוא תבנית נוף מולדתו".

%d7%a9%d7%a7%d7%95%d7%a4%d7%99%d7%aa1

 

הזוית האישית

עדן: סבא שלי סיפר לי את סיפור חייו שלא ידעתי עליו הרבה וזה מאוד פיתח בי את הרצון להכיר אותו יותר ויותר טוב ואני חושבת שאחרי החוויה הזו למדתי עליו הרבה בנוסף למדתי מסבא כיצד להתגבר על קשיים, להיות נחוש ולהשיג מטרות ולהגשים חלומות.

סבא גרשון: לי זאת היתה הפעם הראשונה שהייתי לבד לבד עם עדן וסיפרתי לה את ספור חיי עד היום…ההנאה שלי היתה עצומה לראות איך נכדתי, שרק לפני כשלש שנים עלתה לישראל, התאקלמה כאן … אין אושר יותר גדול מזה….!

(במסגרת תכנית הקשר הרב דורי, ניתן לי זמן איכות לשתף את נכדתי במציאות ישראלית שהיא לא היתה חשופה לה עד עלייתה ארצה…וזה ריגש אותי מאוד ולכן ברצוני להודות ליוזמי התכנית, לבית התפוצות ולמורה עדי בנימין על הזכות והחוויה המרגשת ויוצאת הדופן.

מילון

סלילת כבישים.
לסלול כבישים ודרכי גישה.

ציטוטים

”גם אם קשה לפעמים... חלומות לפעמים מתגשמים...... (אצל סבא שלי זה התגשם) “